Dijital Pazarlama

Blog

YouTube SEO Rehberi | Video Pazarlaması

YouTube 1 Milyar aktif kullanıcısı ile dünyanın en büyük 2. arama motoru. YouTube'un ne kadar popüler olduğunu hepimiz biliyoruz, o yüzden yazıyı YouTube istatistikleri ile doldurmayalım.

YouTube ve video pazarlaması artık dijital pazarlamanın ana trendlerinden birisi. Haliyle bu da video pazarında rekabeti yukarılara çekti. Bu yazımda geniş bir kapsamda; ağırlıklı YouTube olmak üzere video pazarlamasından bahsedeceğim.

YouTube SEO nasıl yapılır, YouTube'da organik takipçi (abone) nasıl arttırılır, YouTube kanal optimizasyonu, YouTube video optimizasyonu ve YouTube'da reklam verme konularını açıklamaya çalışacağım.

O zaman YouTube kanal optimizasyonu ile başlayalım.

1. YouTube Kanal Optimizasyonu

a. YouTube Kanal Adı ve URL'sini Ayarlamak

YouTube'da kanal adı oluştururken büyük/küçük harf uyumu zorunluluğu yoktur. Markanızın ya da kanalınızın adı, orijinal hali nasıl ise YouTube'a da aynı şekilde verebilirsiniz. Örneğin; kanalınızın adı YouTube SEO ise büyük/küçük harfleri aynı şekilde kanal adı olarak kullanabilirsiniz.

Bir diğer husus da kanal URL'sidir. Kanal URL'sini kanal ismiyle aynı olacak şekilde almanız tavsiye edilir. Örneğin kanal adınız YouTube SEO ise, kanal URL'niz de şu şekilde olmalı: "youtube.com/user/youtube-seo" Bu şekilde kullanıcıların aklında daha kalıcı bir yer edinirsiniz.

Yeni kanal açanlar için ilk özel URL alımı bazı koşullara dayanmaktadır. YouTube yardımı servisi linkine tıklayarak bu koşulları inceleyebilirsiniz.

b. YouTube Profil ve Kapak Fotoğrafı

Kullanıcıların kanalınızı takip etmesi için güçlü bir imaj çizmelisiniz. Bunun da en önemli ögelerinden birisi kanalın profil ve kapak fotoğrafıdır. Özellikle profil fotoğrafının dikkat çekici bir rengi ve görüntüsü olması gerekir. Her videonun altında kanalın adı ve resmi bulunan özel bir bölüm bulunur. Bu bölümde kanalın profil fotoğrafı ikon şeklinde gözükür.

YouTube SEO

Kanal resminizin bu bölümden anlaşılacak büyüklükte ve oranda olduğundan emin olunuz. Kullanıcılar büyük olasılıkla kanalınızın sayfasına bu bölümden ulaşacaklardır.

YouTube profil ve kapak fotoğrafı boyutlarını önerilen ölçülere göre hazırlamanız kanalınızı daha iyi gösterecektir. YouTube tarafından önerilen kanal resmi ve kapak fotoğrafı boyutları için tıklayınız.

YouTube SEO

c. YouTube Kanal Açılış Videosu

Kanalınıza ilk kez giriş yapan kullanıcıları karşılayacak, kanal hakkında çok kısa ve öz bir tanıtım yapacak bir açılış videosu kullanıcılar üzerinde pozitif bir etki bırakacaktır.

YouTube SEO

Açılış videosunu yeni gelen ziyaretçiler için veya geri dönen ziyaretçiler için optimize edebilirsiniz. Kanalınıza yönetici olarak giriş yaptığınızda, ana sayfa bölümünde bu seçenekleri görebilirsiniz. Bu bölümlere bir veya birden fazla video ekleyebilirsiniz.

d. YouTube Hakkında Yazısı ve Bağlantılar

YouTube kanalınızın profesyonel bir görüntüsü olmasını istiyorsanız hakkında kısmında bulunan açıklama ve bağlantılar kısımlarını da özenli bir şekilde doldurmanız gerekir.

YouTube SEO

Açıklama kısmına kanalınızın ne hakkında olduğunu açıklayan kısa bir açıklama yazısı yazmanız yeterlidir. Bağlantılar kısmında ise web siteniz ile birlikte sosyal medya hesaplarınızın linklerini yazarak kanalınızdan farklı kaynaklara link yönlendirme sağlayabilirsiniz. Bağlantılarda göstereceğiniz linkler ayrıca kanal kapak resminizin sağ alt bölümünde gösterilecektir.

e. Kanal Ayarları Yapılandırması

Kanalınızın gizlilik ve düzen özelleştirmesi ayarlamaları, kanal ayarları bölümünden yapılır. Burada gizlilik politikanıza göre seçenekleri inceleyebilirsiniz. Eğer düzenli olarak video yüklüyorsanız kanal düzeninizi özelleştirme seçeneğini etkinleştirin. Bu seçenek ile kanalınızda gelişmiş özellikleri uygulayabilirsiniz.

YouTube SEO

2. YouTube Video Optimizasyonu

a. Başlık Seçimi

Video başlığınızın en az 5 kelimeden oluşması ve başlık içinde (başında olması tavsiye edilir) 2 anahtar kelime geçirmeniz öneriliyor. Başlık seçimi YouTube SEO'nun önemli ögelerinden birisi. Tıklama oranının üst sıralara yükselmede önemini düşündüğümüzde, başlığın mükemmel olması bir gereklilik.

YouTube SEO

b. Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime seçimini önemli bulduğum için bu bölümü biraz uzun tutacağım.

YouTube ya da diğer video yükleme siteleri için anahtar kelime seçerken birkaç kaynaktan faydalanabiliriz. Bunların başındaAdWords anahtar kelime planlayıcı geliyor. Bu araçtan faydalanmak içinAdWords'e üye olmanız gerekiyor. Şimdi bu araçla bir örnek göstermek için "Cep Telefonu Tamiri" kelimesini seçiyorum ve anahtar kelime planlayıcı'ya giriş yaptıktan sonra arama satırına cep telefonu tamiriyazıyorum.

YouTube SEO

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra "Fikir al" butonuna tıklıyoruz.

YouTube SEO

Karşımıza gelen sonuçlar arasında ortalama aylık arama hacmi ile birlikte ilgili anahtar kelime listelerini görüntüleyebiliriz. Linklerin üzerine tıklayarak sonraki aşamada daha fazla anahtar kelime fikirleri alabiliriz. İlgi ve rekabet durumuna göre anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.

Anahtar kelime seçiminde bir başka metot ise ana anahtar kelimemizi yani "Cep Telefonu Tamiri" kelimesini Google'da aratmak olacak.

YouTube SEO

Google'a kelimemizi yazdığımızda, arama sonuç sayfası alt bölümünde ilgili aramalar; yani kullanıcıların cep telefonu tamiri ile birlikte arattığı diğer kelimeleri görüyoruz. Buradan da yapacağımız hedeflemeye göre anahtar kelimeleri seçebiliriz.

Bunların dışında; Google ve YouTube araması sonuç sayfası listesinde ilk sıralarda yer alan başlıklardan ve açıklamalardan ilgili anahtar kelimeleri seçerek anahtar kelime listemize ekleyebiliriz.

c. Video Açıklaması Eklemek

Videolarınızın açıklama bölümü çok önemlidir. Google ve YouTube videolarınızı dinleyip yorumlayamaz; bu yüzden açıklamada yazdıklarınız sıralamada önemli bir faktördür. Video açıklaması için bazı öneriler şu şekildedir;

 • Açıklama bölümünü 200-500 kelime arası tutunuz.
 • Anahtar kelimelerinizi mutlaka ilk bölümde geçirin. Çünkü ilk kelimeleriniz YouTube arama sonuçlarında başlığın altında gösterilecektir. Bu sayede açıklamanız arama ile daha alakalı olacağı için tıklama oranınız maksimize olacaktır.
 • Ana anahtar kelimenizi 3-4 kere geçirin.
 • Link ekleyin. Linklerinizi başlangıçtaki bölümlere eklerseniz daha çok görünür olacağından daha çok tıklama alırsınız. Web sitenizi, sosyal medya hesaplarınızı ya da satış yapıyorsanız ilgili satış sayfasının (müzik sektörü için müzik store linkleri) bağlantılarını ekleyebilirsiniz.
 • Müzik videosu ekliyorsanız şarkı sözlerini açıklama kısmına yazabilirsiniz. Bu sayede şarkının farklı sözlerinden arama yapanlar sizi bulabilir.

d. Etiketler Eklemek

Etiketler YouTube SEO'da yükselmenin başka bir faktörüdür. En az 10 adet etiket eklemeniz önerilir. Etiketlerinizi yukarıda açıkladığım anahtar kelimelerden seçiniz. Bu sayede YouTube'a videonuzun alakalı olduğu kelimeleri bildirmiş oluyorsunuz.

YouTube SEO

e. Video Önizleme Resmi

Önizleme resmi YouTube SEO'nun özellikle tıklama oranı açısından önemli bir ögesidir. Kullanıcılar arama sonuçlarını incelerken iyi bir önizleme resmi olan videoyu alt sıralarda olmasına rağmen, iyi bir önizleme resmi olmayan daha ilk sıradaki sonuca tercih edebilir. Bu sayede tıklanma oranını arttırıp üst sıralara daha hızlı yükselirsiniz.

Önizleme resmi önemlidir. Her videonuz için üzerinde bir insan yüzü, anahtar kelimeler yazılı olan ve dikkat çekici bir arka plan resmi bulunan bir önizleme resmi hazırlayın. Nasıl bir fark yarattığını kendiniz göreceksiniz.

YouTube SEO

Önizleme resmi olan 3 sonuç da ilgili aramada ilk sırada yer alıyor.

f. Video Uzunluğu ve Çözünürlüğü

Video uzunluğu YouTube SEO'da yükselmenin başka önemli bir faktörüdür. Videonuzun uzunluğunun en az 5 dakika olduğundan emin olun. YouTube'un sonuçları belirlerken videoların izlenme sürelerini de dikkate aldığını biliyoruz. Bir videonuz ne kadar uzun olursa izlenme süresi de o kadar çok olur. Bu da rekabete girdiğiniz diğer arama sonuçlarında size avantaj sağlar.

Ayrıca YouTube arama sonuçlarında videoların süreleri de gösteriliyor. Kullanıcılar uzun videoları kısa olanlara oranla daha çok tercih edecektir.

YouTube SEO

Özellikle son güncellemelerden sonra YouTube ve Google'nin arama motoru algoritmaları kullanıcı deneyimi üzerine yoğunlaştı. Kullanıcıların olumlu deneyimledikleri arama sonuçlarının yükselme şansı daha yüksektir. YouTube arama motoru videonuzun yüksek çözünürlükte olup olmadığını anlayabilir. Hem kullanıcılar, hem de YouTube daha kaliteli videoları tercih edeceğinden, video çözünürlüğünüzün HD kalitesinde olduğundan emin olun.

g. Bitiş Ekranı, Ek Açıklamalar ve Kartlar

YouTube'a video yüklerken, arayüzde ek açıklamalar ve kartlar ekleme ekranını göreceksiniz. Açıklama ve başlıklar ile video içinde istediğiniz bir bölüme açıklama ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda kartlar bölümünden de bir bağlantı, kanal tanıtımı, açıklama ya da oynatma listesi kartı ekleyebilirsiniz.

Bu bölüm video optimizasyonu açısından son derece önemlidir. Burada yapacağınız yönlendirmelerle uygun bir dille, mutlaka kullanıcıları kanalınıza abone olmaya, videoyu beğenmeye, videoya yorum yapmaya ya da verdiğiniz bağlantıya tıklamaya teşvik edin. Aşağıda bunun neden yapılması gerektiğini daha detaylı açıklayacağım.

Son olarak bitiş ekranı bölümünde, kanalınızda diğer ilgili videolara yönlendirecek kartlar ekleyebilirsiniz. Bu sayede diğer videolarınıza hem link verme hem de izlenme sayısını arttırma şansı yakalarsınız.

YouTube SEO

h. Video Optimizasyonu Diğer Detaylar

YouTube'a video eklerken diğer gelişmiş ayarları, yayın politikalarınıza göre düzenlemeyi unutmayın. Videonuzu yayınlarken herkese açık bir şekilde yüklediğinizden emin olun. Ayrıca bu bölümden videoya kendiniz altyazı ekleyebilir ya da otomatik altyazıları etkinleştirebilirsiniz. Videonuzu eklerken tam olarak ilgili kategoride eklediğinizden emin olun.

YouTube SEO

Buraya kadar kanal ve video optimizasyonu ile ilgili daha çok teknik konulardan bahsettim. Yazının bu bölümünden sonra çalışma ve efor gerektiren daha çok dış faktörlerden bahsedeceğim.

2. YouTube SEO ve Abone Sayısı Arttırma

a. Abone Olmaya, Yorum Yapmaya ve Beğendirmeye Teşvik Etme

Birçok videoda ya da videoların açıklama kısmında "Kanalımıza abone olun, beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın!" benzeri ifadelere şahit olmuşsunuzdur. Buradaki amaç kullanıcıların video ve kanal ile etkileşime geçmesini sağlamaktır. Bir videonun abone, beğeni ve yorum bazında etkileşim alması, Google ve YouTube algoritmalarına sinyal göndermesi demektir.

YouTube algoritmalarının kullanıcı deneyimi üzerine olduğu deneyimlenmiştir. Videonuz izlendikten sonra kullanıcının kanalınıza abone olması, YouTube'a iyi bir videoya sahip olduğunuza dair sinyal gönderilmesi demektir. Videonun beğenilmesi ve pozitif yorumlar yapılması keza YouTube SEO'nuza pozitif etki edecek unsurlardır.

Her videoda kullanıcılara uygun bir dille; kanala abone olmaya, videoyu beğenmeye ve yorum yapmaya teşvik edici aksiyonlarda bulunmanızda fayda var.

b. Sosyal Ağlarda Paylaşım

YouTube'a eklediğiniz videolarınızı farklı sosyal medya kaynaklarında paylaşın. Bu sayede hem izlenme ve takipçi sayınızı artırmış olursunuz hem de dışarıdan sayfanıza backlink sağlamış olursunuz. YouTube dışındaki sayfalardan, videonuza bağlantı yönlendirmeniz, YouTube'a videonuzun farklı platformlarda paylaşıldığına dair sinyal gönderecektir. Bu da video YouTube SEO için olumlu bir faktördür.

Unutmayın, ne kadar izlenirseniz, SEO'nuz o kadar güçlü olur, SEO'nuz ne kadar güçlü olursa izlenme sayınızda daha fazla artacaktır. Özellikle rekabetli kelimelerde daha hızlı bir şekilde yükselmek istiyorsak; Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn gibi çeşitli sosyal ağlarda videoları yaymamız gerekir. Ayrıca, Facebook ve LinkedIn'deki ilgili popüler gruplarda da videoları paylaşmanız fayda sağlayacaktır.

c. Inbound Linking ve Embedding

Yukarıda videoların YouTube dışındaki sitelerde paylaşılmasının olumlu sinyaller gönderdiğinden bahsetmiştik. YouTube'da videoların izlenme sayısını yükseltmek için dışarıdan sayfamıza link sağlamamız gerekiyor. Ayrıca link verme dışında videoları internet sitelerine yerleştirebilmeniz (embedding) de mümkündür. Videoların içine sağ tıklayıp "yerleştirme kodunu kopyala" diyerek kodu alabilirsiniz.

Farklı kaynaklardan videolara bazı link verme teknikleri şunlardır:

 • Eğer web siteniz varsa videolarınızı sitenize yerleştirebilirsiniz. Ayrıca web sitenize kanalınıza abone olunması için"YouTube Abone Ol Kutusu" ekleyebilirsiniz. Bu kutuyu oluşturmak linke tıklayınız.
YouTube Reklam Verme
 • Blogspot, Tumblr ve WordPress gibi sitelerde üyelik alıp paravan blog'lar oluşturun. Oluşturduğunuz blog'ları optimize edip kanalınıza eklediğiniz videoları düzenli olarak bu bloglarda paylaşın. Ayrıca bu blog'lara "Abone Ol" kutusu da ekleyebilirsiniz.
 • Videolarınızı ilgili forumlara, sözlüklere, tartışma platformlarına, gruplara ekleyebilirsiniz. Bu şekilde hem izlenme sayınızı artırıp videolara link sağlamış olursunuz hem de daha hızlı yükselme şansı yakalarsınız.
 • Gene yukarıda belirttiğim gibi sosyal medya ağları iyi birer backlink kaynaklarıdır. Videolarınızı sosyal medya ağlarında paylaşmanızda her zaman fayda var.

d. Video Yaşı

İngilizce bir söz vardır: "Old is gold" diye. Bu söz bazen burada da geçerlidir. Bir videonun eski olması YouTube SEO gücüne de etki eder. Örneğin; benzer iki videodan çok daha iyi optimize edilmiş olan; fakat sonradan eklenen video, eskiden eklenip video sayfası optimize edilmemiş olandan geri kalabilir.

e. Oynatma Listeleri Oluşturun

Sıralı birbirinin devamı olan videolar ya da bir sanatçıya ait olan tüm müzik videoları için oynatma listeleri oluşturun. Ayrıca bu oynatma listelerinin isimlerini anahtar kelimelere göre optimize edin. İyi optimize edilmiş ve kullanıcı tarafından olumlu deneyimlenmiş oynatma listeleri, YouTube aramada üst sırada çıkabilir.

YouTube Reklam Verme

3. YouTube'a Reklam Verme

YouTube'da abone ve izlenme sayısı arttırmanın bir başka yöntemi de YouTube'a reklam vermektir. Yapacağınız farklı reklam hedefleri ile kanalınızı ve videolarınızı çeşitli kullanıcılara tanıtıp ücretli bir yöntem ile abone ve izlenme sayısı arttırabilirsiniz.

Özellikle daha kısa zamanda daha hızlı sonuçlar almak istiyorsanız YouTube reklamlarını kullanmanızda fayda var.

YouTube reklamları Google reklam servisi AdWords ile verilmektedir. Reklam verebilmek için AdWords'e üye olmak gerekir. YouTube reklamları TrueView reklamlar olarak adlandırılır. İki tür TrueView reklam vardır.

YouTube Reklam Verme

a. Yayın içi TrueView Reklamlar:

Ne zaman kullanmalıyım?

 • YouTube'daki videolardan önce ve Google Görüntülü Reklam Ağı'nda göstermek istediğiniz video içeriğiniz varsa bu biçimi kullanabilirsiniz.

Nasıl işler?

 • Video reklamınız, bir videodan önce, video sırasında veya sonrasında oynatılır. İzleyiciler reklamı 5 saniye sonra atlayabilir.

Reklamlar nerede gösterilir?

 • Yayın içi TrueView (In-stream) videoları, YouTube izleme sayfalarının yanı sıra Görüntülü Reklam Ağı'ndaki video iş ortağı siteleri ve uygulamalarında yer alan videolarda gösterilebilir.

Nasıl ücretlendirilirim?

 • İzleyici videonuzun 30 saniyesini (30 saniyeden kısa videolarda ise tamamını) izlediğinde veya videonuzla etkileşimde bulunduğunda (hangisi önce gerçekleşirse) ödeme yaparsınız.

b. TrueView Video Discovery Reklamları

Bu, eskiden "Görüntülü (In-display) TrueView reklamları" adıyla bilinen biçimdir.

Ne zaman kullanmalıyım?

 • YouTube videolarının yanında, bir YouTube arama sonucunun parçası olarak veya Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer içeriklerde video tanıtmak için bu biçimi kullanabilirsiniz.

Nasıl işler?

 • Reklamınız, videonuzun küçük resmi ile birkaç satırlık metinden oluşur. Reklamın tam boyutu ve görünümü, reklamın gösterildiği yere bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, video discovery reklamları her zaman kullanıcıları videoyu izlemeye davet eder. Videonuz, YouTube İzleme sayfasında veya kanal sayfanızda oynatılır.

Reklamlar nerede gösterilir?

 • YouTube arama sonuçlarında
 • İlgili YouTube videolarının yanında
 • YouTube ana sayfasında
 • Bir YouTube izleme sayfasında yer paylaşımı olarak
 • Görüntülü Reklam Ağı'ndaki iş ortağı siteleri ve uygulamalarında

Nasıl ücretlendirilirim?

 • Yalnızca görüntüleyen kişiler videonuzun küçük resmini tıklayarak reklamınızı izlemeyi seçtiğinde ücretlendirilirsiniz.

Video reklamcılık çalışma kılavuzu ile YouTube reklamları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

4. YouTube Analytics

Buraya kadar her şeyi yaptık. Kanalımızı optimize ettik, videolar ekledik, videolarımızı optimize ettik. YouTube SEO için çeşitli çalışmalar yaptık ve hatta YouTube reklam bile verdik. Bu noktadan sonra işlerin nasıl ilerlediğine/ilerleyeceğine dair bazı analizler yapmamız gerekiyor. Bu noktada devreye YouTube'un kendi bünyesinde yer alan Analytics servisi giriyor. YouTube Analytics ile kanalınız ve videolarınız ile ilgili bir çok detayı bulabilirsiniz.

YouTube Reklam Verme

YouTube Analytics ile elde edilecek analiz ve raporlar şunlardır: İzlenme süresi raporları, İzlenme süresi, Kitle tutma, Demografi, Oynatma konumları, Trafik kaynakları, Cihazlar, Çeviriler, Katılım raporları, Aboneler, Beğenenler ve beğenmeyenler, Oynatma listelerindeki net video sayısı, Yorumlar, Paylaşım, Ek Açıklamalar ve Kartlar...

Analytics ile elde ettiğiniz bilgiler size birçok fikir verebilir. Yaptığınız analizler aracılığıyla daha iyi işler çıkarabilirsiniz. Örneğin hangi videolarınızın çok ve hangi videolarınızın az izlendiğini bularak, kullanıcıların daha çok hangi videoları tercih ettiğini, hangilerini etmediğini anlayabilirsiniz. Bu size yeni videolar için yol gösterecektir.

SONUÇ

Yazı boyunca kapsamlı bir şekilde YouTube SEO ve video pazarlaması hakkında bilgileri paylaşmaya çalıştık. Yukarıdaki bütün teknikleri uygulamak kadar önemli, hatta çoğu zaman daha önemli bir faktör de içeriğimizdir. Metinsel içeriklerde olduğu gibi video içeriklerinde de içerik kraldır. YouTube SEO'nun en temel faktörlerinden biri de kullanıcılara sunduğunuz içeriğin benzerlerinden farklı, ilgi çekici, izlenmeye değer, hoşa giden, faydalı bir içerik olmasıdır. Aksi durumda teknik konular arka planda kalabilir.

Bunun dışında video pazarlamasına başlamadan önce hedeflerinizi çok iyi koymanız gerekmektedir. Örneğin;başlangıçta kaç abone hedefliyorsunuz, hazırladığınız/hazırlayacağınız videoların kaç kişiye ulaşmasını planlıyorsunuz? Ayrıca gireceğiniz pazardaki rekabet durumu nedir, talep durumu nedir, kullanıcılar bu videoları arıyor mu? Başlamadan önce bu soruların cevabını bildiğinizden emin olarak başlayın. Bu yolla çok daha etkili ve verimli sonuçlar alabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir: